sâmbătă, 24 martie 2012

F1

Povestea calificarilor primei etape de Formula 1 din 2012 s-a repetat şi în Malaezia.

La fel ca în urmă cu o săptămână, în Australia, cel mai bun timp a fost reuşit de britanicul Lewis Hamilton, care a părut că nu s-a întrebuinţat la capacitate maximă şi încă păstrează resurse.

Campionul mondial din 2008 a fost secondat de Jenson Button într-o prima linie 100% McLaren Mercedes.

În comparaţie cu runda anterioară, Michael Schuamcher a câştigat o poziţie şi va lua startul al treilea, cel mai bun rezultat al germanului de la revenirea în campionatul mondial de Formula 1.
Pentru a doua oară anul în acest an, australianul Mark Webber l-a învins în calificari pe campionul mondial Sebastien Vettel. Webber a fost al patrulea, iar Vettel al 6-lea, clar dezavantajat de gumele hard folosite pe finalul sesiunii.
Vettel va avansa totuşi o poziţie, după descalificarea lui Kimi Raikkonen. Deşi a semnat al cincilea timp, Ice Man va pleca de pe 10, retrodgradare cauzată de schimbarea cutiei de viteze, la finalul primelor antrenamente.

În cursa asiatică se vor afla pe grilă toate cele 24 de monoposturi – ambii piloţi Hispania Racing au reuşit să obţină timpi calificativi.

Grila de start a MP al Malaysiei la cursa de duminică, de la ora 11:00,în direct la DIGI SPORT1, arată aşa: